Psychology Today jeden z najbardziej znanych portali o tematyce psychologicznej donosi, że osoby cierpiące na autyzm są bardziej narażone na samobójstwo niż reszta populacji.
Zaburzenia ze spektrum autyzmu to neurozróżnicowanie wpływające na sposób, w jaki dana osoba postrzega świat, jak się komunikuje oraz nawiązuje relacje społeczne. W artykule publikowanym w Psychology Today autorstwa doktor Claire Jack wyróżniono 6 powodów, które wskazują na to, że osoby autystyczne są bardziej narażone na samobójstwa niż reszta populacji. Zaliczono do nich:
- Problemy ze zdrowiem psychicznym. Osoby autystyczne są bardziej narażone na współistniejące problemy ze zdrowiem psychicznym, w tym lęk i depresję, które nieleczone mogą mieć istotny wpływ na wystąpienie ryzyka samobójstwa.
- Późna diagnoza. Niestety z przykrością trzeba stwierdzić, że wiele osób pozostaje niezdiagnozowanych pod kątem autyzmu, aż do dorosłości. Późna diagnoza może sprzyjać wystąpieniu myśli samobójczych.
- Niekorzystne wydarzenia życiowe. Osoby autystyczne częściej narażone są na wykluczenie społeczne oraz mogą natknąć się na dodatkowe problemy w miejscu pracy i życiu osobistym, co może mieć istotny wpływ na pojawienie się myśli samobójczych.
- Kamuflaż. Osoby autystyczne, szczególnie te, u których wystąpił autyzm pierwszego stopnia, próbują ukryć swoje zaburzenie. Kamuflaż związany jest z dużym obciążeniem psychicznym i bezpośrednio wiąże się z wyższym wskaźnikiem chorób psychicznych i samobójstw.
- Nieelastyczność poznawcza. Osoby autystyczne mają tendencję do doświadczania wyższego stopnia nieelastyczności, co może utrudniać im dostrzeżenie alternatyw dla samobójstwa. Pozbawienie siebie życia, mogą postrzegać jako jedyny sposób pozwalający na zakończenie bólu emocjonalnego lub ciężkich doświadczeń życiowych.
- Izolacja. Osoby autystyczne mają problemy społeczne i komunikacyjne, które mogą prowadzić do izolacji i braku odpowiedniego wsparcia, co również wpływa na zwiększone ryzyko wystąpienia samobójstwa.